Čoraz viac chovateľov vyhľadáva býkov s vysokou hodnotou indexu s GZW napriek tomu, že tento index často nezohľadňuje individuálne potreby ich stáda- kráv. Býkov preverených na dcérach s vysokým indexom je ako šafránu- z pochopiteľných dôvodov - hodnota tohto indexu často prudko poklesne po nábehu dcér do produkcie.
Existujú však aj výnimky , pre...

Na poslednom aukčnom trhu vo Weilheime vzbudil osobitný záujem syn býka SYSIPHUS , býk Senator, (Otec Manigo) s plemennými hodnotami GZW 143, MW 129, FW 107, FIT 123 a exteriérom 102-106-106-128. ( Rámec, Osvalenie, končatiny, Vemeno). Po pôsobivom dueli v aukčnej hale bol býk vydražený inseminačnou stanicou v Severnom Švábsku v Höchstädte za 159...

Pravidelne sa stretávame s dcérami býka LANSLIDE ( u nás WST-001), ktoré patria k špičkovým dcéram v stádach. Ich exteriér je zväčša priemerný, s veľkou dĺžkou tela, dlhými a plytkými vemenami , ktoré vytvárajú bohatú mlečnu produkciu. Všeobecne sa dožívajú vysokého veku. Toto je dcéra býka LANSLIDE v Českej Republike, ktorárá nadojila na 1....

Dňa 16.9. 2021 sa v Prešove uskutočnil 19. chovateľský deň plemena slovenské strakaté.
Na tomto podujatí sa vďaka manažérom z PDP Kežmarok zúčastnili aj dve dcéry po plemennom býkovi RASTHOF, RAO- 034, ktorý bol v SR použitý ešte v ére býkov- testantov.(r.nar. 2009)

Dňa 16.9. 2021 sa v Bohdalci, na inseminačnej stanici CHD IMPULS uskutočnila prehliadka býkov.
Všetci predvedení býci boli pôvodem od českých chovateľov, z českých maštalí. Máme veľa pozitívnych ohlasov od návštěvníkov. Pre tých, ltorí sa nemohli zúčastniť máme krátke video dokumentujúve atmosféru z podujatia.

Niekedy natrafíte v maštali na kravy, ktoré Vás jednoducho oslovia. Nie preto, žeby boli niečím výnimočné, ale naopak, pretože sú to bežné, funkčné kravy.
Tu je jedna nich: Willemientje 5948, 75 % Fleckvieh. Je to dcéra býka BG ZASPORT od kravy, ktorej otec je BG ENGADIN. Zasport a Engadin sú už generačne starí býci , ktorí sa narodili pred...

K dispozícii je pre Vás nový katalóg býkov plemena Fleckvieh na sezónu 2021_2022. Ako som už naznačil v príspevku minulý týždeň v ponuke nájdete široké spektrum býkov ako preverených, tak aj genomických.
Katalóg si stiahnete kliknutím na nasedujúci odkaz:

Posledný výpočet plemenných hodnôt jednokrokovou metódou znovu zvýšil spoľahlivosť odhadu plemenných hodnôt a navyše bola do hodnotenia pridaná nová hodnota- správanie pri dojení (milking behavior), ktorá odzrkadľuje temperament dcér daného plemenníka pri dojení.