Ako dopadli genomickí býci v Decembri 2023 ?

13.02.2024

Býk Heiss v  poslednom roku kraľoval na prvom mieste v rebríčku podľa GZW . Teraz však musel prenechať prvé miesto synovi Sputnika Snowmanovi (GZW 151). Býk, ktorý sa narodil len v novembri 2022, bol zaradený do stanice v Marktredwitz-Wölsau v septembri vo veku 10 mesiacov pri príležitosti elitnej aukcie v rámci nemeckej Simmental Show v Miesbachu. Jeho starý otec Spartakus stratil v GZW v auguste 2023 deväť bodov - podľa očakávania museli synovia, ale aj vnúčatá v GZW  znášať straty bodov. Vďaka lepším výkonom a veľmi dobrej vytrvalosti sa Spartak-ovi aktuálne podarilo opäť vyrovnať s nárastom o päť bodov v GZW. Najviac stúpol jeho syn Sputnik, z GZW 133 na GZW 137. To znamenalo, že Snowman si v porovnaní s GZW 148 na aukcii v Miesbachu opäť polepšil. Boduje vysokou hodnotou mlieka, hodnotou mäsa a najmä vo fitness. V čom vyniká extrémne, je FRW( plodnosť dcér) 134 a jeho dlhovekosť (ND).Heissa predbehol aj Eintracht , syn býka Epik, ktorý je po prvý raz k dispozícii od augusta a teraz je na druhom mieste.
Skupina synov býka Hashtag ťaží zo stabilných plemenných hodnôt svojho otca, ktorý sa v aktuálnom odhade objavuje prvýkrát s väčším počtom dcér. Celkovo si svoje hodnoty dokážu udržať celkom dobre alebo sa museli vzdať len niekoľkých bodov. U Heissa zaznamenávame v GZW pokles o dva body. Ale stále vyniká  vynikajúcou hodnotou 119 pre zdravie paznechtov, , ktoré bolo publikované  prvýkrát.
Len malé zmeny v rebríčku zaznamenali býciWoelsau, Megastar Pp*, Hrom a Mangan Pp*, Immo, Whisky Pp* a Skaterboy , ktorí obsadzujú mieta v prvej desiatke GZW.  Zaujímavý je býk Immo ,mimoriadne vyvážený syn Imunity P*S z firmy BAYERN GENETIK . Okrem silnej produkcie mlieka má pozitívne zložky, má vysokú mäsovú hodnotu a dobré kondičné vlastnosti a tiež nezaostáva vplemenných hodnotách pre mäso . Whiskey Pp* (Wannabe PP* x Majestaet PP*) sa dražil aj v Miesbachu a putoval aj do Horných Frankov. Vo svojom dedičnom založení nevykazuje žiadne medzery. Silný je aj Skaterboy, ďalší syn Sputnika. S Wettinerom a Zazu v pozadí ukazuje vysokú úroveň očakávania, pokiaľ ide o osvalenie.. Mierne slabiny sú v PH končatín na úrovni  ZW 95.


Medzi nováčikmi v tomto zozname sú častejšie zastúpení ako otcovia býkov plemenníci Deluxe, Wintertraum a Wundawuzzi. Okrem býka  Dottore, ktorý bol na zozname už v auguste, sa hneď mohli umiestniť ďalší štyria noví  synovia Deluxe . To isté platí pre býkov  Wintertraum a Wundawuzzi, ktorí sú v aktuálnom zozname zastúpené  štyrmi synmi. Od posledných dvoch sa však dá  očakávať  viac až v ďalšom odhade v apríli 2024.
Novinkou v aktuálnom odhade na december 2023 je pristúpenie Slovenska k spoločnému posudzovaniu plemennej hodnoty pre mäso. V podstate je tu proces podobný ako napríklad pri vstupe do EÚ. Krajina musí poskytnúť stabilné údaje zbierané počas roka, ktoré reprezentujú fenotypové aj genotypové testovanie. V posledných rokoch tu bolo hodnotených v priemere okolo 3500 mladých kráv plemena Fleckvieh  ročne. Významná časť hodnotených kráv pochádza od nemeckých alebo rakúskych býkov. S podielom okolo 0,6 percenta z celkových DE-AT-CZ a IT údajov pre lineárne opísané kravy  však nebudú mať tieto dáta významný vplyv na plemenné hodnoty .
Fleckvieh (Simmentál) je silné plemeno a vďaka rozsiahlym výpočtom údajov vo všetkých prepojených krajinách a vďaka veľmi zaujímavému genetickému materiálu uvedenému v zozname genomických mladých plemenníkov bude plemeno naďalej získavať medzinárodný význam.

Vybraní genomickí Fleckvieh býci ,prepočet December 2023
Vybraní genomickí Fleckvieh býci ,prepočet December 2023

Zdroj: Hiiherf Anzertherger, BTZGrub
Časopis Fleckvieh 1/2024