Preverení Fleckvieh býci- analýza ich umiestnenia a vývoja plemenných hodnôt za December 2023

08.02.2024

Ak sa pozrieme n vývoj plemenných hodnôt býkov preverených na dcérach, zistíme, že niektorí noví býcii od augusta 2023 dokázali prekvapiť príjemným nárastom dôležitých charakteristík. Predovšetkým u býka Zieger prekvapuje vytrvalosť, dokonca sa zvýšila o desať bodov plemenná hodnota pre mlieko na jeho aktuálnu plemennú hodnotu (MW) 121). So svojimi stabilnými plemennými hodnotami v mäse a Fitness má teraz celkovú plemennú hodnotu (GZW) 146. Ak chcete nájsť podobnú kvalitu, musíte sa pozrieť ďaleko späť do zoznamov plemenných hodnôt býkov pretestovaných na dcérach. Jeho úplný brat Zubringer získal tri body v GZW na súčasných 140. Zaznamenal nárast plodnosti dcéri o 6 bodov. Po exteriérovej stránke sú s bratom Zeigerom takmer identickí. Aj farmári potvrdzujú, že tí dvaja potvrdzujú svoje kvality.

Za nimi nasleduje na treťom mieste zrejme najočakávanejší nováčik. Toto bol dôležitý moment pre viac ako 40 hashtagových synov, ktorí boli zverejnení. Hashtag rozhodne spĺňa svoje požiadavky s GZW 139. V porovnaní s posledným odhadom stratil iba jeden bod v GZW a štyri body v mlieku. Množstvo mlieka dokáže udržať na rovnakej úrovni, ale mierne stráca na ingredienciách. Polepšil si aj v zdraví vemena.
Tri body môže získať aj Waalkes Pp*. Syn Wabana stanovuje štandard pre množstvo mlieka s pozitívnym vývojom v percentách tuku. Dcéry býka Waalkes Pp* sú skôr štíhle kravy s mierne slabším osvalaním. Medzi víťazmi je aj býk Virginia. S GZW 137 sa radí medzi 10 najlepších a prezentuje sa ako všestranný plemenník s dobrými vlastnosťami v plodnosti dcér a v končatinách a vemenách. Tri body získal aj v plemennej hodnote za správanie pri dojení.

Nasleduje býk z najvyšším vzostupom u preverených býkov. S týmto odhadom sa McGyver vyvíja takmer v klenot osvedčeného plemeníka. Plus Šesť bodov v GZW, vrátane štvorbodového zvýšenia MW, v kombinácii s plemennou hodnotou pre zdravie vemena EGW 119, 116 a Dlhovekosťou ND 114 , čo viac si môžete želať. Obraz dopĺňajú vynikajúce plemenné hodnoty s 224 dcérami, kde býk žiari kvalitou končatín 123 a vemenom 126. Pozoruhodná je absolútna úroveň produkcie mlieka pri 100-dňovej produkcii 3168 kg mlieka od 203 dcér. Za zmienku stojí aj nápadne dobrá plemenná hodnota pre správanie sa pri dojení 113, tu je nárast o šesť bodov v porovnaní s augustovým odhadom.Tri body získal aj býk Wuhudler. Vyznačuje sa vynikajúcou Perzistenciou (126) a má tiež silné očakávania pre ďalšie laktácie. Dobrá dojivosť s výborným zdravím vemena pridávajú ďalšie pozoruhodné body.Dcéry majú veľmi dobrú dojiteľnosť. Napredovali aj býci Wasmeier, Wettiner a našťastie aj Benov syn Bentley.

Okrem týchto silných "horolezcov" zostávajú nováčikovia takmer v tieni. Tu treba spomenúť býka Horotto, ktorý je synom býka Hocus Pocus, odchovaný z dcéry po Herzschlagovi,, získal päť bodov v GZW a je na 31. mieste medzi aktuálnymi najlepšími býkmi za Bentleym. Býk nevykazuje takmer žiadne nedostatky v čiastkových plemenných hodnotách a dedí aj dobrú stavbu tela.

Niektorí známi plemeníci ako Monopoly P*S, Majo, Mabuso, Woiwode a Weissensee v tomto odhade mierne stratili. V prípade Monopoly P*S je jedným z dôvodov pravdepodobne to, že dcéry na druhej laktácii, ktorá bola u tohto býka predpovedaná veľmi vysoká, nedosahujú úplne úroveň predkalkulácie. Majo a Mabuso strácajú v perzistencii, a preto mierne klesajú v hodnote mlieka. Mierne korekcie vo všetkých čiastkových plemenných hodnotách pridávajú až -3 body v GZW pre Woiwode. Napriek tomu stále žiari fantastickými číslami, najmä vo fitness znakoch. To isté platí pre Weissensee. Ani tu nevidno žiadne zásadné zmeny, no aj tak na GZW stráca tri body.

Celkovo vzaté, mimoriadne pozitívny obraz. S takýmito silnými otcami budú musieť genomickí mladí plemenníci v budúcnosti poriadne zapracovať. Prax ukazuje, že aj preverení býci si dokážu udržať vysoké plemenné hodnoty privysokej spoľahlivosti.

Nabudúce si trochu "rozpitveme" genomických býkov na základe výpočtu v Decembri 2023.

Vybraní plemenní býci preverení na dcérach- hodnotenie December 2023
Vybraní plemenní býci preverení na dcérach- hodnotenie December 2023
Zdroj: Hubert Anzenberger, časopis Fleckvieh Január 2024