Nové nariadenie o transporte teliat v Nemecku

16.02.2023

Od januára 2023 je možné prepravovať teľatá až od veku 28 dní. To má dôsledky pre mnohé mliečne farmy. Farmári hlásia rastúce náklady a viac práce. Oplatí sa to v praxi? spýtal sa  portál Agrarheute.

Anna R. novým usmerneniam neverí. "Je vytriezvením, že od dílera nedostaneme viac peňazí za teľatá holštajnského frízskeho býka (HF) po 28 dňoch," píše 34-ročná chovateľka na Facebooku. V Oldendorfe v Dolnom Sasku chová 200 dojníc. "Môj obchodník s dobytkom hovorí, že momentálne dostanem 140 eur za 60 kg HF teľa."

V porovnaní s poslednými mesiacmi sú ceny o niečo lepšie. "Sú však neúmerné dodatočnému úsiliu a nákladom, ktoré máme v dôsledku dodatočných 14 dní," uvádza farmárka. Naše teľatá teraz dostanú dvojnásobné množstvo mlieka a koncentrovaného krmiva. "Zdravie našich teliat je na prvom mieste."
Anna R. je zvedavá, ako sa budú vyvíjať ceny, no vidí to kriticky. "Je to opäť na úkor farmárov," píše. "Je to naozaj škoda, pretože si myslím, že pre zvieratá je vo všeobecnosti lepšie neprevážať sa do veku štyroch týždňov. Farmár však nemôže znášať náklady sám."


Podobne to vidí aj Wiebke H. z Meklenburska-Predpomoranska. Tento 38-ročný muž je manažérom stáda a stará sa o 340 dojníc v Bad Doberan. Jeho teľatá plemena  HF a všetky krížence vo výkrme boli doteraz predávané vo veku14 dní. Od januára od 28 dní. "Naše náklady na náhradku mlieka, slamu, ustajnenie  a prácu odvtedy výrazne vzrástli," píše. "Neviem si predstaviť, ako by sa dodatočné úsilie premietlo do cien."

Anita L. je k zmenenej vyhláške o ochrane zvierat v preprave optimistická. V Elisabethfehn v Dolnom Sasku chová 180 dojníc. "Pomaly začíname vidieť, že za dobré teľatá dostanete viac, takže za námahu navyše sa platí," hovorí Anita L. "Minulý týždeň sme dostali 160 eur za býčka. Zviera malo 4 týždne a vážilo takmer 90 kg."

Britta S. zo Severného Porýnia-Vestfálska je tiež v dobrej nálade. "Objednali sme ďalší box s piatimi samostatnými miestami pre teľatá," píše. "Dúfajme, že spolu s použitím sexovanej spermy  a predĺžením intervalu telenia sa nám to celkom podarí." S manželom investovali aj do mliečneho taxi.

"Podľa veterinárneho úradu je povolené nakladanie teliat do prívesu až po 28 dňoch."

Steffi E. z Bavorska investovala do búdok pre teľatá, aby vytvorila priestor pre svoje zvieratá. "Doteraz však nákupcovia/kŕmitelia nezaplatili ani cent za námahu navyše, čo sa týka priestoru, mlieka, slamy a pracovného času," píše agrarfrauen na Facebooku. "Veterinárny úrad tiež rozhodol, že teľa môže liezť do prívesov až po 29 dňoch."

Podobne je na tom aj Kathi S. z Peitingu v Hornom Bavorsku. "Teľatá možno nakladať až od 28. dňa. U našich predajcov však nesmú byť staršie ako 30 dní, zvieratá už potom nebudú odvezené," píše. "Odber je vždy v pondelok. Ale nie každé teliatko má v pondelok 29 dní. Nemáme potuchy, ako to má fungovať."

"Lisa L. z Besenthalu v Schlewig-Holstein kupuje teľatá býkov na výkrm od dvoch farmárov, ktorí sú jej priatelia. Má dohodu s okresným veterinárnym úradom." Písomne sme informovali veterinárny úrad, kde ich vyzdvihneme. teľatá, s odvolaním sa na zodpovedného veterinára," píše. "Tu je vlastne v poriadku, že teľatá prepravujeme vo veku 14 dní. Som prekvapený týmto usporiadaním a som zvedavý, ako dlho bude fungovať."

 Rebekke R., tiež vo výkrmni pri Brémach, stúpli ceny čiernobielych teliat o 50 až 100 eur. "Momentálne predávame holštajnské teľatá za 180 až 200 eur," píše. O tom môže manažér stáda Wiebke H. z Meklenburska-Predpomoranska len snívať. "Za čiernobiele teľa dostávame 100 až 120 eur," hovorí.

Bavorsko: Farmár predáva 91 kg býka Fleckvieh za 460 eur netto

Franziska P. z Murnau v Staffelsee v Hornom Bavorsku chová simentálsky dobytok. Ich teľatá sa zvyčajne predávajú až vo veku šiestich týždňov. "Odkedy však máme intenzívneho napájanie, naše teľatá narástli brutálne rýchlo," píše. "Možno aj preto, že už nie sú choré, nemajú hnačky ." To znamená, že ich teľatá sú dostatočne ťažké pre  aktuálny trh oveľa rýchlejšie.

"Preto zvieratá opustili farmu, keď mali štyri týždne," píše Franziska P. "Tých 28 dní nám neublíži." Ak je teľa skutočne ds dobrou hmotnosťou pri nižšom veku, zostane na farme o dva týždne dlhšie. "Za normálnych okolností je to pri simmentálskom dobytku polovičná odmena na trhu." Posledného býčka, ktoré predala 33-ročná majiteľka na trhu, malo 30 dní, vážilo 91 kg a vynášalo 5,05 eura za kg. Spolu je to 460 eur v čistom.

Zdroj: Amelie Ruhsamer, Agrarheute, 15 Február 2023