Genomickí býci z hodnotenia August 2022

26.09.2022

V augustovom odhade plemenných hodnôt sa v prvej desiatke genomických býkov objavilo hneď sedem nováčikov. Na prvom mieste je býk  Win Again. Býk pochádza zo Štajerska a je výsledkom prirodzeného skoku na nádejnú  dcéru býka WorldCup , ktorá bola pripárená  býkom Edie , (synbýka Wilkins). Edie nebol vykúpen do inseminácie pre zranenie semenníkov. Vznikol tak (geneticky bezchybný) mladý otec extratriedy (GZW 151, Mlieko-kg 1925, FW 112, Dhovekosť 125).  Keďže býk produkuje spermu len krátko, bavorskí spolumajitelia  výslovne upozorňujú, že sperma nebude k dispozícii skôr ako koncom septembra.

Na druhej priečke sa umiestnil býk  HIGHNESS  zo stanice Bayern Genetik, syn býka   Helikon, ktorého sperma je už dostupná. S GZW147 vykazuje aj vynikajúce  hodnoty pre  produkciu mlieka +1105 kg s výbornými hodntami pre mliečne zložky ( Tuk +0,09%) , dobrým indexom pre PH mäsa 114  a Dlhovekosťou dcér  ND 120. Len v osvalení dcér je predbežný odhad o niečo slabší. Matkou tohto býka je dcéra býka Mandrina- Maxima z farmy Estelmann. Highness  je už jej piatym synom, ktorý bol umiestnený na insemináčnú stanicu. Maxima je tiež  matkou špičkového býka Hashtag, ktorý sa v tomto zozname objavuje hneď s piatimi synmi. 

HIGHNESS   GZW  147
HIGHNESS GZW 147

Detailné plemenné hodnoty býka Highness sa Vám zobrazia kliknutím na nasledujúci odkaz:

https://rind.bayern-genetik.de/de/fleckvieh/fleqs-bullen-558.html?id=122190&contentId=2656

Na treťom a štvrtom mieste už nasledujú prví dvaja synovia spomínaného býka Hashtag. Hopfen  z kombinácie Hashtag x Wieweit x Peron dokáže zažiariť najmä v oblasti kondície a exteriéru, Hayward (Hashtag x Waban x Manigo) vykazuje lepší mliečny index so ZW 134. Býk  Sunshine dokázal oproti poslednému odhadu zvýšiť svoje GZW o jeden bod a stále presvedčí lepšími  komponentmi.  Wirbelwind P*S si tiež dokázal udržať svoje GZW  a je stále najlepším zástupcom bezrohýchh mladých plemeníkov Fleckvieh.

Ako veľmi dobrý otec býkov sa javí býk  Spartakus , ktorý stále patrí k zaujímavým  používaným plemenníkom . V aktuálnom zozname nájdete jeho päť synov. Najlepšie klasifikovaný je Sebaldus s  GZW 144. Býk sa narodil v septembri 2021 , preto ešte neôžete rátať s dostupnosťou jeho spermy. Býk Sputnik, líder zoznamu z aprílového odhadu, nasleduje niekoľko miest za ním, rovnako ako synovia Spartaka, Skyline, Spiritus a Salamos, ktorí  sa nachádzajú v prvej šesťdesiatke.
S býkom Zelda  na 8. mieste sa objavuje prvý syn býka Zieger. V zozname nasleduje osem ďalších potomkov tohto plemenníka (11 Zack, 13 Zio, 18 Zufrieden, 26 Zaschka,31 Zeneka, 32 Zlatan, 34 Zuckerhut, 49 Zam). Všetci ťažia z toho, že ich otec si stále  sám drží miesto v prvej šesťdesiatke. Je to jediný býk ročníka 2018, ktorý sa tu ešte dokáže presadiť.

Vybraní genomickí býci z Augustového hodnotenia  2022:

Zdroj: časopis Fleckvieh, September 2022