Ceny za jatočný dobytok sa stabilizovali

07.08.2023

Ceny mladých býkov sú po poklese cien v posledných týždňoch opäť stabilnejšie. Výrazne menšia je však aj ponuka. Postupne sa môžu stabilizovať aj ceny jatočných kráv a jalovíc. Na druhej strane by to mohlo viesť k poklesu cien za teľatá." Donedávna  menšia ponuka mladých býkov si koncom aktuálneho týždňa našla svojich kupcov za stabilné ceny.  Ceny jatočných kráv sa po predchádzajúcich zníženiach cien väčšinou zostávajú  nezmenené," uvádzajú pozorovatelia trhu Zväzu združení výrobcov (VEZG) v aktuálnom týždennom prehľade.Ceny za mladých býkov, kategória R3 od r. 2019 po júl 2023
Ceny za mladých býkov, kategória R3 od r. 2019 po júl 2023

V každom prípade je fakt, že dopyt po hovädzom mäse je veľmi slabý, najmä kvôli dovolenkám, ale aj veľmi teplému letnému počasiu. "Na pozadí trendu klesajúcej ponuky mladých býkov sa  ich ceny  môžu udržať na začiatku reportovacieho týždňa," tvrdia pozorovatelia trhu na severe a severozápade.
V prípade jatočných kráv museli farmári naopak akceptovať ďalšie znižovanie cien. To je odôvodnené o niečo väčšou ponukou v regióne, ktorá sa stretáva s mimoriadne slabým dopytom zo strany mäsiarov. V závere týždňa sa však zdá, že aj ceny kráv sa stabilizujú.
Vo štvrtok 20. júla 2023 Asociácia združení producentov hospodárskych zvierat a mäsa (VEZG) stanovila celoštátnu cenu mladých býkov  R3 pre plemená simentálskeho dobytka na 4,40 EUR/kg  jatočnej hmotnosti. Išlo o rovnaké ceny ako v predchádzajúcom týždni – no o 30 centov menej, ako sa platilo v máji. Pri čiernostrakatom plemene Holstein ceny R3 býkov boli cna úrovni 4,35 eura za kg.
Cena za kravy  v triede O3 (310 kg) klesla o 5 centov na 3,85 EUR/kg v mäse. Cena za kravy v triede R3 (310 kg) tiež klesla o 5 centov na 3,90 EUR/kg  – čo je tiež o 30 centov menej, ako farmári dostávali za svoje kravy v máji. Pre jalovice v obchodnej triede R3 boli uvedené nezmenené ceny 4,40 EUR/kg. Cena za jalovice v triede O3, naopak, tiež klesla o 5 centov na 3,90 eura/kg v mäse.V prípade  teliat je na druhej strane trh v poslednom čase veľmi vnímavý, uvádza AMI. V porovnaní s tým bola ponuka relatívne malá. Sezónne typické oslabenie cien začalo v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi neskoro. Pozorovatelia trhu uvádzajú, že začiatkom júla dosiahli ceny  teliat úroveň 174 eur za teľa. 

Teliat  pripravených na obchodovanie  je  viac než dosť, takže v najbližších týždňoch možno očakávať zníženie cien. Predovšetkým teľatá plemena Holstein  sú hodnotené slabšie,

Zdroj a foto: Agrarheute.com