Ako je to so šľachtením na bezrohosť?
Autor: Thomas Pfaller , bývalý šľachtiteľ z Bayern Genetik
História šľachtenia Simentálskeho dobytka je úspešným príbehom, ale nebolo to úplne bez obetí. Genetické Línie rohatých býkov sa preto musia naďalej používať na chovné účely, inak sa stratí cenná genetika.
Asi pred desiatimi rokmi nabrala inseminácia s prirodzene bezrohými býkmi býkmi na intenzite. Inštitút LFL,, okrem iného, vykonal priekopnícku prácu v 70. rokoch, keď boli medzi farmármi objavené a špecificky spracované niektoré mutácie. Prelom však nastal, keď hŕstka chovateľov plemena Simmental, ktorí boli čoskoro presvedčení o výhodách bezrohej kravy, začala využívať túto genetiku na maximum. Dnes, v roku 2024, asi 40 % narodených teliat už nebude mať rohy, čo je obrovský chovateľský úspech!
Ako sa vyvíjalo používanie bezrohých býkov?
Príliš málo mlieka, slabé vemená, mizerná schopnosť dojenia a nervózne zvieratá – averzia voči bezrohým býkom bola na začiatku 21. storočia veľká. S býkom Ralmesbach PS zo štátneho stáda z experimentálnej farmy Ralmesbach prišiel prvý býk s dobrou produkciou mlieka a mäsa, o niečo neskôr
Solo PS zapôsobil dobrou stavbou tela. Ale bol to nielen pokrok v chove, ktorý nám priniesol genomický výber, ktorý pomohol bezrohým zvieratám "vyjsť z tieňa"
Šľachtenie podľa prieskumu sa od začiatku úplne spoliehalo na tento nový nástroj. Neoficiálnym štartovacím signálom k triumfu v rebríčkoch bola aukcia na býka Irola PS zo štátneho Gruberovho stáda. Bezrohí býci boli zrazu "in" a medzi chovateľmi zavládla zlatokopecká nálada. Na príklade Iroly PS a jeho priamych potomkov z rodovej línie Irokese PS, Irregut PS, IQ PS s jeho synmi a v súčasnosti vnúčatami v chove, sa objavil potenciál, ktorý nám genomická selekcia umožňuje vyprodukovať najmenej šesť generácií býkov. Na druhej strane je zrejmé, že kvalita býkov sa neustále zvyšuje, pretože sa nám podarilo dostať bezrohých býkov na tie najlepšie kravy a teraz môžeme intenzívne selektovať býkov s vhodnými plemennými hodnotami.
Graf ukazuje lineárny vývoj inseminácií s bezrohou genetikou. Tento podiel sa za posledných desať rokov zvýšil z približne 8 % v roku 2013 na viac ako 50 % v roku 2023. Ak by niekto urobil predpoveď a pokračoval v grafe takouto krivkou, pravdepodobne by sme v roku 2033 použili posledných rohatých býkov. Len za 20 rokov by bola celá populácia bezrohá.
K rozmachu bezrohej genetiky nech prispel spoločenský tlak so sprísnením zákona na ochranu zvierat pri sedácii a podávaní liekov pri odrohovaní. V súčasnosti sa skúma sprísnenie zákona o ochrane zvierat a ak vstúpi do platnosti, tlak ešte zvýši.
Zvýšené používanie najmä čistokrvných býkov však stojí Simmentálsky dobytok aj cennú genetiku. Ako je možné vidieť v tabuľke, bezrohí býci boli v roku 2023 stále menej kvalitní ako ich rohatí kolegovia. Predovšetkým dôležité plemenné hodnoty mlieka, dojiteľnosti a kondície často spomaľujú vývoj plemena a treba ich tu kriticky riešiť! Ak sa chce Simmentálsky dobytok čeliť konkurencii iných plemien, musíme v chove presadzovať všetky znaky rovnako a nepripisovať príliš veľký význam jednému znaku, v tomto prípade selekcii na homozygotných býkov.
Najlepšie rohaté býky pochádzajú od bezrohých kráv
Pohľad na vývoj ponuky genomických býkov v roku 2024 a vyhliadky pre kandidátov na rok inseminácie 2025 umožňujú, aby sa kvalitatívna priepasť medzi bezrhými a rohatými býkmi naďalej zmenšovala. Momentálne je v rebríčku šesť býkov z top 10 v kategórii Fleckvieh, z toho jeden je dokonca homozygotný. Najlepším kandidátom z celej populácie Fleckvieh je homozygotný býk. Zvolený smer sedí a cesta je jasne naznačená.
Skutočnosť, že populácia môže ťažiť aj z bezrohej genetiky, ukazujú býky ako Manolo Pp, ktorí splodili viac bezrohých býkov s vysokým genetickým potenciálom na najlepších matkách býkov . Bezrohé varianty napr. B. McCyver, Virgina, Wiihudler alebo Horotto by boli cenné genetické varianty pre plemeno. Táto oblasť párenia by sa za žiadnych okolností nemala ignorovať.
Navyše, na špici populácie rohatých býkov pri cielenom párení treba pracovať rovnomerne a rozumne čo najdlhšie, aby sa zachoval rozptyl a variabilita. Dnešná populácia býkov je založená len na niekoľkých pôvodných líniách . Mali by sme sa vyhnúť využitiu príliš veľa "bezrohých býkov" v rodokmeni kandidátov zmiešanej rasy ,ba dokonca úplne vylúčiť u rohatých.
Zdroj: časopis Fleckvieh, 3/2024