Trh s mliekom a mliečnymi výrobkami v roku 2021: Dobrá správa pre ceny mlieka

05.01.2021

Analytici spoločnosti Rabobank vo svojej najnovšej predpovedi trhu s mliekom tvrdia, že vyhliadky na ceny mlieka v roku 2021 sú lepšie, ako sa očakávalo na začiatku koronakrízy v minulom roku. Uvádza sa v ňom tiež, že po veľmi silnom roku sa celosvetová výroba mlieka v roku 2021 výrazne spomalí. To je však dobrá správa pre globálne ceny mlieka, ktoré sa naposledy pohybovali medzi krízou a oživením v decembri.

Prognóza spoločnosti Rabobank na globálny rast mlieka do roku 2021 predstavuje zhruba 2,7 miliardy litrov mlieka, v porovnaní so 4,5 miliardami litrov v roku 2020.Ďalším dôvodom optimistického výhľadu analytikov je celkový rast cien komodít - najmä v prípade ropy - a z toho vyplývajúci vyšší dopyt zo strany niektorých významných dovozcov mlieka.

Očakávané oživenie ekonomického rastu v mnohých regiónoch má tiež pozitívny vplyv a na tomto základe samozrejme rastie dopyt, veria analytici Rabobank.


Objem výroby mlieka rastie pomalšie - dopyt zostáva pomerne silný

Michael Harvey, hlavný analytik pre trh s mliekom v Rabobanke, poukazuje na to, že rast produkcie mlieka v globálnom vývoze TOP 7 výrobcov mlieka - konkrétne: EÚ, Nový Zéland, USA, Bielorusko, Austrália, Argentína a Uruguaj - bol v roku 2020 prekvapivo vysoký.
"Očakáva sa, že v EÚ a Južnej Amerike dôjde v budúcom roku k najväčšiemu spomaleniu rastu, zatiaľ čo produkcia v Oceánii zostáva celkovo nezmenená, zjavne tiež v dôsledku oživenia produkcie v Austrálii," tvrdí odborník na mliečne výrobky Harvey.
Produkcia na severnej pologuli sa v druhej polovici roku 2020 spomalila, a to aj zo sezónnych dôvodov, zatiaľ čo dopyt zostal pomerne vysoký. Analytici Rabobank sa domnievajú, že silný maloobchodný dopyt počas pandémie Covid-19 pravdepodobne ďalej podporí ceny mlieka a ďalších poľnohospodárskych komodít.

Na cenu mlieka majú veľmi veľký vplyv vonkajšie faktory

Odborníci z Rabobank však tvrdia, že pravdepodobne budú mať pozitívny vplyv na ceny mlieka v roku 2021 aj ďalšie faktory. "Ceny komodít zostávajú po zvýšení v posledných mesiacoch celkovo na vyššej úrovni a očakávame, že cenová hladina bude pokračovať aj v roku 2021," uviedol analytik mliekarenského priemyslu Harvey.
"V Európe a USA sa zásoby vytvorené krízou v Corone dostávajú aj do komerčných kanálov, čo je ďalšia dobrá správa pre ceny mlieka.
A existujú aj ďalšie faktory, ktoré by mohli mať pozitívny vplyv na vývoj hlavných trhov s mliekom v roku 2021: ide hlavne o očakávanie, že čoraz viac ľudí bude očkovaných proti Covid-19 a že sa hospodárska a sociálna situácia vráti do normálu ako rok napreduje.
Okrem toho sa skončila nedávna politická neistota spôsobená voľbami v USA a ich dopadom na obchod a ekonomiku. V neposlednom rade má plánovaný hospodársky rast po koronskej kríze veľmi pozitívny vplyv na dopyt a ceny v mnohých regiónoch.

Objem čínskeho mlieka  tiež výrazne rastie

Podľa odhadu spoločnosti Rabobank sa očakáva, že čínsky dovoz mlieka poklesne v roku 2021. Na začiatku roku 2021 sa očakáva zvýšenie výroby mlieka v Číne o približne 6 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom a ďalšie zvýšenie o 6,5 percenta v druhej polovici roku roku.
Zdá sa, že jedným zo spúšťačov čínskeho produkčného boomu bol nedostatok bielkovín spôsobený prudko zdecimovanou populáciou ošípaných spôsobenou africkým morom ošípaných (ASP) - zdá sa však, že populácia ošípaných sa zotavuje rýchlejšie, ako sa očakávalo.
Pokiaľ ide o čínsky dovoz tekutého mlieka (H-mlieko), analytici Rabobank očakávajú dvojciferný pokles v roku 2021. "Očakáva sa, že globálny dopyt po sušenom mlieku dosiahne vrchol začiatkom roku 2021, potom opäť slabne, pretože Čína sa snaží zvýšiť svoje zásoby," píše sa v ďalšom výhľade. na rok 2021.
Medzitým je novozélandský mliekarenský gigant Fonterra optimistický, pokiaľ ide o možnosti exportu do Číny. Preto veľká mliekareň zvýšila očakávané ceny mlieka pre svojich chovateľov mlieka. Miles Hurrell, výkonný riaditeľ spoločnosti Fonterra, uviedol, že silný dopyt Číny v roku 2020 viedol k týmto úpravám.

Zvýšili sa aj vývozné ceny mlieka a mliečnych výrobkov

Pozitívny vývoj svetových cien mlieka potvrdzuje aj FAO vo svojej poslednej mesačnej správe, ktorá sumarizuje priemerné vývozné ceny mliečnych výrobkov do jedného indexu. Tam pri poslednom novembrovom prieskume kotácie naďalej rástli, čo je takmer o 12 percent viac ako na najnižšom mieste počas krízy v Corone v máji 2020.
Cenový index FAOmilk mal v novembri v priemere 105,3 bodu, čo je nárast o 0,9% oproti predchádzajúcemu mesiacu. Pritom pokračovala v stúpajúcom trende zaznamenanom v posledných mesiacoch. Posledný nárast bol spôsobený hlavne pevnejšími cenami masla a syrov, zvýšením dopytu po globálnom dovoze a zvýšením maloobchodného predaja v Európe, čo sa zhodovalo aj so sezónnym najnižším bodom výroby mlieka v regióne.
Naopak, globálne ceny sušeného odstredeného mlieka klesli po šesťmesačnom raste na konci roka. Bolo to spôsobené pomalším tempom nákupov v Ázii, najmä v Číne, spolu so zvýšenou dostupnosťou globálneho exportu vrátane rastúcich prebytkov prášku v Indii. Napriek zvýšenému dopytu zo Stredného východu a severnej Afriky, najmä z Alžírska, menšie nákupy zo strany Číny zavážili aj cenové ponuky sušeného plnotučného mlieka.

Pozrite si  trhové ceny mlieka v  EU kliknutím na  nasledujúci odkaz.

eu-raw-milk-prices_en.pdf (europa.eu)