Už 325 000 genotypovaných Fleckvieh plemeníc v databáze SRN a Rakúska

14.05.2025

Aká je súčasná genomická hodnota mojej kravy?

Genomické plemenné hodnoty sú súčasťou nástrojov chovateľských spoločností.
V kalendárnom roku 2024 bolo v spoločnej  populácii Fleckvieh Nemecka a Rakúska genotypovaných približne 81 500 plemeníc, z toho 80 % v rámci projektov genotypovania stád so zaznamenávaním znakov zdravia a odolnosti. Od začiatku projektov v roku 2018 bolo genotypovaných viac ako 325 000 zvierat samičieho pohlavia a toto číslo stále rastie. Len v Bavorsku bolo v minulom roku v rámci projektu FleQS-GuR pridaných takmer 50 000 genotypizácií. Súčasný projekt FleQS-GuR končí v roku 2025 a reakcia organizácií a spoločností bola veľmi pozitívna. Preto Nemci a Rakúšania v súčasnosti pracujú na plánovaní nového projektového obdobia, ktoré sa začne v roku 2026. Ak majú chovatelia v Nemecku a Rakúsku záujem o zber údajov o zdraví a starostlivosti o paznechty so súvisiacou dotovanou genotypizáciou, môžu sa do konca augusta zaregistrovať vo svojom chovateľskom združení pre účasť v roku 2026.
Ale ako by sa mali klasifikovať genomické plemenné hodnoty z hľadiska ich úrovne?

Vo všeobecnosti možno povedať, že mladé býky zakúpené do inseminácie poskytujú primeraný ukazovateľ úrovne najvýznamnejšiej selekčnej skupiny. Z párení v šľachtiteľskom programe sa potom očakáva zodpovedajúci počet najlepších samíc (bez cieleného použitia sexovanej spermy).


Tabuľka zobrazuje prahové hodnoty pre najlepšiu štvrtinu, najlepších 10 percent a najlepšie percento genotypovaných plemeníc Fleckvieh  v spoločnej odhadovanej populácii DE-AT.  Rozdelené sú do skupín podľa ročníka narodenia od r.2020, resp. 2022. Zvlášť  sú špecifikované výsledky genotypovania pre bezrohé zvieratá Heterozygorné (Pp) a homozygotné (PP) .Na základe zoznamu môžete zhruba zaradiť, do ktorého rozmedzia patria vaše vlastné zvieratá v dvoch vekových skupinách uvedených ako príklady. 

Pokrok v chove vedie k vyšším plemenným hodnotám hlavne u mladších zvierat, čo sa prejavuje v priemerných hodnotách a vyšších prahových hodnotách. Okrem všeobecného zaradenia podľa úrovne plemennej hodnoty zohrávajú pri chovateľskom využití úlohu aj ďalšie faktory. Najmä zaradenie do skupiny nevlastných súrodencov z otcovej strany bude pravdepodobne hrať dôležitú úlohu v šľachtiteľskom programe. Osobitne zaujímavé sú aj hodnoty pre bezrohú populáciu zvierat. Z tabulky je zrejmé, že bezrohá populácia už žiadnym spôsobom nezaostáva za populáciou s rohami.

Zdroj: Dr. ReinerEmmerling,LfL-ITZ, časopis Fleckvieh 2, máj 2025