Čas na oslavu !

23.09.2019

Rodina Schepovcov dosiahla v krátkej dobe obrovský chovateľský úspech, ktorý je v Holandsku ojedinelý - v stáde majú 6 kráv s celoživotnou produkciou 100 000 kg mlieka a navyše kravu s celoživotnou produkciou 10 tisíc kg tuku a proteínov. Pri tejto príležitosti zorganizovala Rodina Schepovcov oslavu.

" Celá Rodina je pyšná na tento výsledok práce", hovorí pani Corrie Chepova, " vedeli sme , že plemeno Flekcvieh robí silné a pevné zvieratá, ale takýto úspech sme neočakávali ani v tých najdivokejších snoch"
Wout and Corrie Schep sa presťahovali z obce Stolwijk do Severného-Groningenu v r. 1971. Ich syn Dave a nevesta Carla zároveň prevzali farmu od rodičov. Dave bol toho názoru, že čierne, aj červené kravy sa na farme príliš rýchlo vyčerpajú a tak sa rozhodol pre plemeno Fleckvieh.
. "Nikdy som tento krok neoľutoval", hovorí Dave v krátkom prejave ku kolegom a priateľom " Výsledky sú dobré a chov tohto plemena je veľmi jednoduchý. Priemerná produkcia mlieka dosahuje 9500 kg/kravu s percentom tuku 4.50% a bielkovín 3.85% . Počet som. Buniek nepresahuje 110,000, medziobdobie máme na úrovni 373 dní a brakovanie na úrovni 10% až 12% dlhé roky. Navyše, kravy sa pasú na pasienkoch od Apríla do Decembra. Týmto spôsobom sa nám darí dosiahnuť priemerný vek stáda na úrovni cez 6 rokov.

Zo šiestich 100 tonových kráv je 5 stále na farme.Najstaršia z nich, Fleckie 7, je čistokrvná Fleckvieh krava importovaná z Nemecka. Fleckie 7 nadojila za život 127,000 kg mlieka a viac než 10,000 kg tuku + proteínov.

Foto 1: Carla and Dave Schepovci so synom Nielsom a piatimi dlhovekými super silnými kravami - foto (@Beunk)